Anavatanı Hindistan ama Türkiye’ye ilk kez ekildi! Kilosu 100 lira

Anavatanı Hindistan ama Türkiye'ye ilk kez ekildi! Kilosu 100 lira

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyon, ilk kez ekildi. Susuz yetişen ve kilosu 100 liradan alıcı bulan kimyonun deneme ekimleri umut verdi.

KISA SÜRE İÇİNDE HASADA BAŞLANACAK

İlçeye bağlı Kalaycık Mahallesi Tekepınar mezrasında uzun yıllardır çiftçilik yapan Ayhan Erdoğan, daha önceleri buğday ve arpa yetiştirdikleri 150 dönümlük alana kimyon ektiklerini söyledi. İzmirli bir firma aracılığı ile temin ettikleri kimyon tohumlarını, Nisan ayı ile birlikte toprakla buluşturduklarını kaydeden Erdoğan, kısa süre içinde de hasada başlayacaklarını bildirdi.

Elbistan'a ilk kez kimyon ekildi! Susuz yetişiyor ve kilosu 100 liradan satılıyor

“DAHA ÖNCE ELBİSTAN’DA HİÇ EKİLMEMİŞ”

Kimyonun, özellikle de kıraç arazilerde alternatif ürün olacağını düşündüğünü belirten Erdoğan, “Kimyon yetiştiriciliği Elbistan’da bilinmeyen bir şey. Daha önce ekimi yapılmamış. Biz, İzmirli bir firma aracılığı ile bu işe başladık. 150 dekar arazimizi değerlendirdik. Organik ürün yetiştiriyoruz. Nisan ayında ekimi yapmıştık. Mibzerle ekim yapıldı. Bu üründe yabani otla mücadele yapılıyor. Ot alımı ve çapasını yaptık. Şuanda da toplandı ve önümüzdeki günlerde de biçerdöverle son haline getireceğiz” dedi.

“KİLOGRAMI 100-110 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Elbistan’daki deneme ekiminden dekara 20-30 kilogram arası ürün beklediklerini anlatan çiftçi Ayhan Erdoğan, “Şu an bizlere söylenen verimin de diğer bölgelere göre iyi olduğu yönünde. Dönüme 20-30 kilogram arası bir verim alacağız inşallah. Bu da 150 dekar araziden 3 tonun üzerinde bir ürün elde edeceğimiz anlamına geliyor. Bu araziye buğday ya da arpa ekseydik gelir oranında da ciddi fark olacaktı. Kilogramı da 100-110 TL arasında değişiyor” bilgilerini verdi.

Elbistan'a ilk kez kimyon ekildi! Susuz yetişiyor ve kilosu 100 liradan satılıyor

“UMUT VADEDEN BİR SONUÇLA KARŞILAŞIRSAK SENEYE DAHA FAZLA EKERİZ”

Verim ve gelir oranına göre ekim alanını artırmayı düşündüklerini vurgulayan Erdoğan, “Tabi bu sene deneme ve önümüzü görme açısından önemliydi. Umut vaat eden bir sonuçla karşılaşmamız halinde seneye daha fazla ürün ekmeyi düşünebiliriz. Tarla hazırlıklarımıza sonbaharda başlayacağız. Önceden sürüm yapılması halinde verimin daha da artacağını öngörüyoruz. Bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir