BDDK’nın şirketlere yönelik aldığı kredi kararına İstanbul Sanayi Odası’ndan tepki: Kaliteli finansmana erişim noktasında çok ciddi problem yaşanıyor

BDDK'nın şirketlere yönelik aldığı kredi kararına İstanbul Sanayi Odası'ndan tepki: Kaliteli finansmana erişim noktasında çok ciddi problem yaşanıyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, son uygulanan ekonomi politikalarıyla birlikte ihracatçı sanayicilerin finansmana erişim konusunda ciddi problemler yaşadığını ve bir finans darboğazıyla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Bahçıvan, konuya acilen kalıcı çözüm getirilmediği takdirde yakın bir zamanda üretim ve ihracat rakamlarında ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir takım gelişmeler yaşanabileceğine dikkat çekti.

“EXİMBANK’IN DIŞINDA KAYNAKLANAN SORUNLAR BANKAYA DA SIKINTI YAŞATIYOR”

Ekonomi yönetimi, düzenleme değişiklikleri ile dövize talebi azaltmaya, TL’ye olan talebi artırmayı amaçlayan önlemler alıyor. Son olarak BDDK şirketleri nakit döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan adımlar attı. Sanayi sektörünün finansmana erişimi konusunda yaşadığı sorunlara yönelik yazılı bir değerlendirme yapan Bahçıvan, “Son uygulanan ekonomi politikalarıyla ekonomimizin, üretimimizin ve cari açığa dönük en güçlü destek ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerimizin en önemli finansal destek kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son dönemlerde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Türk Eximbank’ın bütün iyi niyetine rağmen kendi dışında kaynaklanan bu sorunlar, banka yönetimine de sıkıntı yaşatmaktadır” dedi.

İSO Başkanı Bahçıvan'dan BDDK'nın kredi kararına tepki: Finansmana erişim konusunda ciddi problem yaşanıyorİstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan.

“SON BDDK UYGULAMALARIYLA KANGREN OLDU”

Sözcü’de yer alan haberde Bahçıvan şöyle devam etti; “Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı farklı sorunlardan kaynaklanan, son BDDK uygulamaları ile de iyice kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok ciddi problemler oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz. Özellikle bayram öncesi gibi hassas bir dönemde bu konu, üretim ve ihracat dünyamızı hak etmediği bir finans darboğazıyla karşı karşıya bırakıyor.”

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir