Bolu’da 130 kişi içme suyundan zehirlendi, 1 kişi hayatını kaybetti! Yetkililerden yeni önlem: Tüm depolar dezenfekte edilecek

Bolu'da 130 kişi içme suyundan zehirlendi, 1 kişi hayatını kaybetti! Yetkililerden yeni önlem: Tüm depolar dezenfekte edilecek

Bolu’da içme suyundan etkilenerek hastanelere başvuranların sayısı sayısı artırıyor. Zehirlenen kişi sayısının 130’a ulaşmasının ardından yerel yetkililer de harekete geçti. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan karara göre kentteki tüm depolar dezenfekte edilecek.

“58 VATANDAŞIMIZIN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR”

Bolu Valiliği’nden, merkeze bağlı Yuva köyünde içme suyundan zehirlenen hastalarla ilgili yapılan açıklamada , “71 hastamızın tedavisi tamamlanmış olup, 58 vatandaşımızın tedavisi hastanelerde devam etmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir” denildi.

DEPOLAR DEZENFEKTE EDİLECEK

Vali Erkan Kılıç başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde ise kentteki su depolarıyla ilgili yeni kararlar alındı. Toplantıda kentteki tüm içme suyu depoları ve çeşmelerin dezenfeksiyon işlemlerinin çok acil şekilde yapılması ve depo klorlama cihazlarının kontrol edilerek çalışır vaziyette tutulması kararı alındı.

Bolu'da içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 130'a yükselince yetkililer harekete geçti: Tüm depolar dezenfekte edilecek

KÖY MUHTARLARI GÖREVLENDİRİLDİ

Köy su depolarının temizliğinin hassasiyetle yapılmasına devam edilmesi, suların klorlanması ve depo temizliğiyle ilgili işlemler için köy muhtarlarınca bir kişinin görevlendirilmesine karar verilirken, görevlendirilen kişilerin valilik ve kaymakamlıklara bildirilmesi gerektiği, konunun takibinin ise İl Özel İdaresi ile kaymakamlıklarca yapılması kararlaştırıldı.

KARARLARA MUHALEFET EDENLERE CEZA UYGULANACAK

Alınan kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru bulunanlara ya da kararlara muhalefet edenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi ve suç teşkil etmesi halinde TCK’nin 195. maddesi, ayrıca ilgili mevzuatın ilgili maddeleri gereğince işlem yapılarak, idari ceza kesileceği belirtildi.

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir