Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamaney ile görüşmesinde neden Türk bayrağı yoktu? AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hamaney ile görüşmesinde neden Türk bayrağı yoktu? AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıkladı

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Basına kapalı toplantı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

ÇÖP EVDE BULUNAN ÇOCUK

Bursa’daki çöp evde bulunan çocukla ilgili her aşamayı takip edeceklerini söyleyen Çelik, Aile Bakanlığı’nın konuya ilişkin devrede olduğunu ifade etti.

TAHIL KORİDORU

Çelik, tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili, “Hiçbir şekilde unutmamak gerekir ki, Türkiye’siz meselelerin çözülmesi söz konusu değildir. Bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Tahıl koridoru meselesi Cumhurbaşkanımızın gösterdiği dirayetle çözülmüştür. Rusya-Ukrayna’nın bir araya getirilmesi. Türkiye’nin içinde bunu küçümseyenler oldu. Astana Zirvesi’nin tahıl zirvesinin öncesinde gerçekleşmesi de gıda krizinin çözülmesine ön bir çalışma oluşmasına olanak sağladı” dedi.

AK Parti'den teröristler için taziye mesajı yayınlanan ABD'ye sert yanıt: Vahim bir adım

ZAHO’DA SİVİLLERİN VURULDUĞU İDDİASI

Irak’ın Zaho şehrinde sivillerin vurulduğu iddiası hakkında Çelik, “Biz geçmişte pek çok provokasyonla karşılaşmış bir ülkeyiz. Türk silahlı kuvvetlerinin sivillere karşı herhangi bir eylemde bulunmamak için dünyanın en hassas ordusu olduğunun altını çizmek isterim. Hemen birilerinin Türkiye’yi suçlaması açık ve net ifade etmek isterim ki planlı bir provokasyondur ve Türkiye’nin hedef gösterilmesi son derece yanlıştır. Kardeş Irak halkını kendimizden ayırmayız. Ayrıca kullanılan silahtan ve yönteme kadar tipik bir PKK saldırısı olduğu açıktır. Yakın zamanda PKK, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi de tehdit etti. Bildiğimiz bir katliam şebekesidir” ifadelerine yer verdi.

AK Parti'den teröristler için taziye mesajı yayınlanan ABD'ye sert yanıt: Vahim bir adım

ERDOĞAN VE HAMENEY GÖRÜŞMESİNDE NEDEN TÜRK BAYRAĞI YOKTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, resmi ziyarette bulunduğu sırada İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’le yaptığı görüşmede İran bayrağının yanında Türk bayrağı bulunmamasının tartışıldığı hatırlatılan Çelik, Erdoğan’ın İran’daki hukuki ve siyasi karşılığının Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi olduğunu söyledi.

İran’daki anayasal düzenin farklı olduğunu dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Ayetullah Hamaney bir ruhani makamda ama aynı zamanda siyasi yetkileri olan bir makam bu. Dolayısıyla oradaki anayasal düzenin işleyişi içerisinde oluşturulmuş bir makam. Cumhurbaşkanı’mız ne zaman İran’a gitse çeşitli cumhurbaşkanlarıyla görüşmeleri oldu. Bütün o fotoğraflara bakılabilir… Her iki ülkenin bayrakları da orada bulunmaktadır. Hamaney ile görüşmede ise Hamaney’in, Cumhurbaşkanı olmaması, İran düzeni içerisinde daha farklı bir konumda olması sebebiyle o tip bir uygulama yapıyorlar. Ama bu uygulama sadece Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na dönük değildir. Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in ziyaretine de bakın. Aynı şekilde orada Rusya bayrağı yoktur. Hamaney’in başka görüşmelerinde başka bir format varmış da Türkiye’ye dönük olarak ayrı bir format uygulanmış gibisinden herhangi bir şekilde bir yaklaşım doğru değildir. Bu bilgisizlikten kaynaklanır.”

Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk bayrağı konusundaki hassasiyetinin pek çok uluslararası platformda açık ve net görüldüğünü de sözlerine ekledi.

AK Parti'den teröristler için taziye mesajı yayınlanan ABD'ye sert yanıt: Vahim bir adım

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANININ “BU BİR MEYDAN OKUMADIR” ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Tahran Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmesinin Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock tarafından “bir meydan okuma” olarak nitelendirildiğinin aktarılmasının ardından değerlendirmesi sorulan Çelik, “O beyanatını gördüm. Almanya Dışişleri Bakanı diplomasiden ne anlıyor bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Çelik, Suriye’nin terör örgütlerinden arındırılması, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için Rusya, İran ve Türkiye bir format içerisinde görüşme yapıyorsa bundan herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin mutluluk duyması gerektiğini söyledi.

“Almanya’nın herhangi bir şekilde İran ve Rusya’yla hiçbir bağlantısı yok mu?” ifadesini kullanan Çelik, İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde Almanya’nın da bulunduğunu, “o zaman bunun da meydan okuma” olduğunu kaydetti.

Çelik, “Böyle bir diplomasi anlayışı olabilir mi? Son derece yanlış bir değerlendirmede bulunmuştur. Bunun eleştirilmesi bile yanlışken bir de böyle ‘meydan okuma’ gibisinden birtakım sözlerle bunun değerlendirilmesi ne diplomatik açıdan doğrudur ne de Almanya adına konuşuyorsa Almanya’nın çıkarları açısından uygundur. Tam tersine, Alman Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’nin bu çabalarını takdir eden bir açıklama yapması beklenir.” şeklinde konuştu.

AK Parti'den teröristler için taziye mesajı yayınlanan ABD'ye sert yanıt: Vahim bir adım

ABD MERKEZ KOMUTANLIĞI’NIN TERÖRİSTLERE TAZİYE MESAJI YAYINLAMASI

CENTCOM’un sosyal medya hesabından terör örgütü PKK/YPG elebaşı için paylaştığı taziye mesajına ilişkin değerlendirmesi sorulan Çelik, “Vahim bir adım. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı eğer bir teröristle ilgili taziye mesajı yayımlıyorsa bu vahim bir durumdur, bu kınanması gereken bir durumdur.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin NATO’daki müttefikinin, Türkiye’yi tehdit eden bir terör örgütüne karşı taziye mesajı yayımladığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

“Diyor ki ‘Ortağımız, IŞİD’e karşı şöyle mücadele ediyordu, böyle mücadele ediyordu…’ Sizin İŞİD’e karşı mücadele ediyor dediğiniz bu kişiler, ellerindeki silahları Türk askerine, yani NATO üyesi bir ülkenin askerine veya Türk vatandaşlarına doğrultuyorlar. Böyle bir ilkesizlik olabilir mi? Ondan sonra nasıl konuşacaksınız terörle mücadeleden, şundan bundan. Dünyanın en büyük yalanı, IŞİD’e karşı mücadele ediyorlar diye bir başka terör örgütünün desteklenmesidir. Yani yarın bir gün IŞİD çıksa sizin önem verdiğiniz bir mücadeleye destek verse IŞİD’i mazur mu göreceksiniz?”

AK Parti'den teröristler için taziye mesajı yayınlanan ABD'ye sert yanıt: Vahim bir adım

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir