Erdoğan İran’a gidiyor! Rusya’nın da katılacağı üçlü zirvede bölgesel konular masaya yatırılacak

Erdoğan İran'a gidiyor! Rusya'nın da katılacağı üçlü zirvede bölgesel konular masaya yatırılacak

Resmi ziyaret kapsamında, Türkiye- İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Reisi’nin başkanlıklarında 19 Temmuz’da Tahran’da yapılacak.

İKİLİ İLİŞKİLER ELE ALINACAK

İlgili Bakanların iştirakiyle tertiplenecek Konsey Toplantısı’nda, Türkiye-İran ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

RUSYA VE İRAN’LA ÜÇLÜ ZİRVE TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ev sahipliğinde Tahran’da düzenlenecek Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı’na iştirak edecek.

MASADA BÖLGESEL KONULAR VAR

Zirvede, Suriye’deki güncel gelişmeler, PKK/ YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle mücadele, siyasi çözüme yönelik çabalar, insani durum ve Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri konularının istişare edilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve vesilesiyle Rus mevkidaşı ile ikili bir görüşme de gerçekleştirecek.

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir