Gaziantep OSB’deki atık su taşkını nedeniyle TAG Otoyolu kapandı

Gaziantep OSB'deki atık su taşkını nedeniyle TAG Otoyolu kapandı

OSB’nin atık su arıtma tesislerinin pampa alanlarında henüz bilinmeyen nedenle sızıntı yaşandı. Atık sular otoyol üzerinde yüzlerce metre alanı kaplarken otoban trafiğe durduruldu. Taşan atık suların belirli mevkilerde birikmesiyle metrelerce yükseklikte atık birikintileri oluştu. Atık su akıntıları sebebiyle otoyolda bazı kazalar yaşanırken can kaybının olmadığı öğrenildi. Çift yönlü trafiğe kapatılan otobanın bazı noktalarında ise atık su birikintilerinin TIR’ları yarısına ulaştığı görüldü.

Gaziantep OSB'deki atık su depolarında taşkın yaşandı, TAG Otoyolu trafiğe kapatıldı

ÇİFT YÖNLÜ TEMİZLEME ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Atık suların temizlenmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, OSB itfaiye ekipleri, AFAD çalışma akşam saatlerinde çalışma başlattı. İş makineleri ile otobanda çift yönlü olarak temizleme çalışması yürütüldü. Atık su birikintileri dolayısıyla trafik akışı dururken, otoyolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Trafik polisleri tıkanan trafiği açmak için alternatif güzergahlar belirleyerek ulaşımı sağlamaya çalıştı.

Gaziantep OSB'deki atık su depolarında taşkın yaşandı, TAG Otoyolu trafiğe kapatıldı

ÖĞLEDEN SONRA TRAFİĞE AÇILMASI BEKLENİYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül, yaklaşık 10 saattir devam eden atık tahliye çalışmaları hakkında bilgi aldı. OSB Başkanı Cengiz Şimşek ve diğer yetkililerle görüşen Vali Gül, yoldaki çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Yaşanan olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını vurgulayan Gül, TAG Otoyolu’nun kapanan kısmının öğlenden sonra trafiğe açılmasını beklediklerini kaydetti.

Gaziantep OSB'deki atık su depolarında taşkın yaşandı, TAG Otoyolu trafiğe kapatıldı

“ATIĞIN YAKLAŞIK YÜZDE 80’İ TAHLİYE EDİLDİ”

Atığın tahliye boyutunun TIR’dan belli olduğunu ifade eden Vali Davut Gül, “Dün yaklaşık olarak 2,5 metre hatta yer yer 3 metreye yakın bir atık çamuru vardı. Atığın yaklaşık yüzde 80’i tahliye edildi. TIR’ın şoförü ilk etapta zaten kurtulmuştu. Herhangi bir sıkıntısı yoktu. Burada herhangi bir araç kalmadı. Çok daha ileride çamurdan dolayı bir araç kaza yapmıştı. 4 hafif yaralı vardı. Onun dışında çok şükür bir sıkıntı yok. 3-4 saat içerisinde yolun normale döneceğini tahmin ediyoruz. Yolun öğlenden sonra açılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep OSB'deki atık su depolarında taşkın yaşandı, TAG Otoyolu trafiğe kapatıldı

“ISIYA DUYARLI DRONLARLA ATIK SULAR KONTROL EDİLİYOR”

Öte yandan bölgedeki çalışmalar devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri otoyoldaki atık su birikintilerini altında kalan insan olma riskine karşı ısıya duyarlı dronlar ile kontrollerini sürdürüyor.

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir