Gece görüşlü helikopter muamması Bakan Kirişçi ile CHP’li isimleri karşı karşıya getirdi

Gece görüşlü helikopter muamması Bakan Kirişçi ile CHP'li isimleri karşı karşıya getirdi

Muğla’nın Datça ilçesinde dün öğle saatlerine başlayan yangın için ekipler seferber oldu. Yangın söndürme çalışmaları aralıksız sürerken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi yangın söndürme çalışmalarında gece görüşlü helikopterin test edileceğini söyledi.

BAKAN KİRİŞÇİ: GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERİ DATÇA’DA TEST EDECEĞİZ

Datça’daki yangın bölgesine gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kirişci, “Teknolojimiz en üst seviyede. Kullandığımız yapay zeka, yazılımlarımız, donanımlarımız. Biz Marmaris’te daha beterini gördük, burada içimiz daha rahat. Burada son durumla ilgili bilgi alacağız. Bir de gece kullanılabilen helikopterleri de ilk defa burada denemiş olacağız. Bunların sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. İlk defa burada deneyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Kirişci: 'Gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerini ilk kez Datça yangınında deneyeceğiz'

CHP’Lİ ERBAY: TEST İŞLEMİNİ ÖNCEDEN YAPACAKTINIZ

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye hitaben, “Tarım Orman Bakanı, Datça yangını başladıktan sonra, ‘Gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerini deneyeceğiz’ diyor. Sayın Bakan, yangın başladıktan sonra deneme uçuşu yapıldığı nerede görülmüş? Test işlemini önce yapacaktınız. Beceriksizliğiniz yüzünden ormanlar yanıyor” dedi.

Bakan Kirişci: 'Gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerini ilk kez Datça yangınında deneyeceğiz'

CHP’Lİ ADIGÜZEL: GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLE MÜDAHALE YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de Datça’da orman yangının sürdüğü Hayıtbükü’nde açıklama yaparak Bakan Kirişçi’nin sözünü ettiği gece görüşlü helikopterlerin söndürme çalışmalarında yer almadığını belirtti. Adıgüzel, “Gece görüşlü helikopterlerin hayata geçirildiğini söyledi Bakan. Buradayız, hava karardı ve görüyoruz ki bütün çalışmalar durdu. Milletvekili arkadaşlarımız bütün alanı defalarca gezdiler, Bakan’la ve kamu yetkilileriyle defalarca iletişim kurdular. Helikopterlerin kullanılacağı söyleniyor. Buradayız, bekliyoruz ama arkamızda görüyorsunuz ormanlarımız yanıyor. Ne yazık ki şu anda bir müdahale yok” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci: 'Gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerini ilk kez Datça yangınında deneyeceğiz'

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir