Koronavirüs vaka sayılarındaki artış endişe yaratıyor! Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özkan: Hastaneye başvuran 100 hastadan 50’si pozitif

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış endişe yaratıyor! Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özkan: Hastaneye başvuran 100 hastadan 50'si pozitif

Koronavirüs vaka sayıları dünya genelinde yükselişe geçmiş durumda. Bazı ülkeler maske gibi önlemleri yeniden hayata geçirmeyi planlıyor. Türkiye’de yakın zamanda bir yeniden kapanma planı görünmüyor ama vaka sayısındaki artışlar vatandaşı tedirgin ediyor. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan da, son dönemde Covid-19 vakalarının artışına dikkati çekti. Özkan, yaz aylarının başlamasıyla turizm kenti Antalya’da hareketlilik olduğunu belirterek, bu durumun vaka sayısına yansıdığını anlattı.

HASTALARIN GENELLİKLE YOĞUN BAKIM İHTİYACI YOK

Covid-19 vakalarının artmasıyla geçmişte edindikleri tecrübeyi AÜ Hastanesi’nde yeniden hayata geçireceklerini belirten Özkan, bütün planlamaların yapıldığını vurguladı. Hastanedeki vaka durumunu açıklayan Özkan, hastaların genellikle servis ve yoğun bakım ihtiyacı olmadığını belirtti.

EN ÇOK GÖRÜLEN ŞİKAYETLER: BOĞAZ VE KAS AĞRISI, ATEŞ, ÖKSÜRÜK

AÜ Hastanesi Acil Servise başvuran her 100 hastanın 50’sinde PCR testinin pozitif olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özlenen Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, “100 kişinin 50’si pozitif olmakla beraber, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Covid’e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Covid için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan

“GÜNLÜK AŞILANAN 500 HASTAMIZ VAR”

Prof. Dr. Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Geçen senelerden bir tecrübemiz var. Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Covid için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor.”

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir