Kriz nedeniyle halkın ayaklandığı Sri Lanka’da istifası beklenen devlet başkanı ülkeden kaçtı

Kriz nedeniyle halkın ayaklandığı Sri Lanka'da istifası beklenen devlet başkanı ülkeden kaçtı

Ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının ağırlaştığı Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da 9 Temmuz’da geniş çaplı hükümet karşıtı protesto düzenleyen göstericiler, devlet başkanlığı yerleşkesine girdi. Ellerinde siyah bayraklar taşıyan ve ülke genelinden gelen binlerce gösterici, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aştı. Başkanlık sarayına giren hükümet karşıtı göstericilerden bazıları yatak odasında fotoğraf çektirirken, bazıları ise havuzda zaman geçirdi.

İstifası beklenen Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ülkeyi terk etti

13 TEMMUZ’DA İSTİFASI EDECEĞİ AÇIKLANDI

Öte yandan başkentteki Başbakan Ranil Wickremesingh’in evi de protestocular tarafından ateşe verilirken, protestocular, Devlet Başkanı’nın istifa etmesini talep etmişti.

ÜLKEYİ TERK ETTİ

13 Temmuz’da istifa edeceği açıklanan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeyi terk etti. Rajapaksa’nın yanı sıra kardeşi eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa’nın da ülkeyi terk ettiği bildirildi.

ANA MUHALEFET ADAYINI AÇIKLADI

Ana muhalefet partisi Samagi Jana Balawegaya (SJB) lideri Sajith Premadasa’yı devlet başkanlığına aday olduğunu açıkladı. İktidar partisi, günün ilerleyen saatlerinde adayını belirleyeceğini aktardı.

YENİ DEVLET BAŞKANI 20 TEMMUZ’DA SEÇİLECEK

Sri Lanka Parlamento Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena dün yaptığı açıklamada, parlamentonun 15 Temmuz’da yeniden toplanacağını ve yeni devlet başkanının 20 Temmuz’da seçileceğini aktarmıştı. Abeywardena, “Bir sonraki devlet başkanı adayları 19 Temmuz’da parlamentoya sunulacak. 20 Temmuz’da parlamento yeni devlet başkanını seçmek için oy kullanacak. Bugün yapılan parti liderleri toplantısında, Anayasa’ya uygun tüm partilerden oluşan yeni bir hükümetin kurulmasını sağlamak ve temel hizmetleri sürdürmek için bunun gerekli olduğu konusunda anlaşmaya varıldı” demişti.

İstifası beklenen Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ülkeyi terk etti

sizlere descargarfacebookapk.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir